Jak zvolit matraci?

Matrace jsou dnes již běžnou součástí každé domácnosti a skoro každý z nás někdy stál před rozhodnutím, jakou zvolit. A že je to rozhodování náročné a důležité, o tom není pochyb. Pokud si tělo v noci totiž pořádně neodpočine, těžko se nám zvládá další den fungovat na plný výkon. O případné bolesti zad či celého těla nemluvě. „Matraci, která tělu nevyhovuje poznáte tak, že se k ránu opakovaně a dlouhodobě budíte s bolestí pohybového aparátu, jste nevyspalí a zatuhlí. Toto ale kromě špatné matrace může znamenat i fakt, že málo spíte či máte špatný životní styl. Ta „správná“ matrace je pro každého jiná. 

Tak se pojďme podívat, podle čeho vybírat, aby se nám v noci dobře spalo. Pro každého z nás se totiž hodí jiný typ, univerzální matrace neexistuje. Vždy je třeba při výběru postupovat individuálně dle výšky, váhy a také aktuálního zdravotního stavu uživatele. Jedním z důležitých aspektů při výběru správné matrace je, jak často ji budeme využívat. Pokud hledáme matraci pro každodenní spánek, měli bychom zvolit tu s dlouhou životností a spíše investovat do kvalitnějších materiálů. Pokud máme zájem o matraci na chatu či pro návštěvy, můžeme zvolit levnější varianty (např. pružinové matrace a pěnové z PUR či HR pěn). Každá matrace má, dle použitého materiálu, ze kterého je matrace vyrobena, určitou životnost. Po tuto dobu matrace garantuje ortopedické vlastnosti, které působí jako prevence chorob páteře a proti bolestem zad.

Správně zvolená matrace by totiž měla udržet vhodnou polohu páteře při spánku a tím zajistit regeneraci těla během spánku. Dalším důležitým aspektem je tvrdost matrace. V České republice se nejčastěji uvádí 4 stupně tvrdosti od velmi měkké až po extra tvrdou (číslováno 1 až 4).

Příliš tvrdá matrace vyrovnává páteřní oblouky a podpírá tělo pouze v několika bodech, a tím dochází k narušení krevního oběhu. Při otáčení během spánku musí svaly a šlachy vynaložit obrovské úsilí.

Příliš měkká matrace zase prohýbá páteř do oblouku. Při obracení musí tělo vyvinout příliš velké úsilí pro obracení i pro udržení stability při ležení. V nejvyšší míře ovlivňuje volbu tvrdosti matrace hmotnost zákazníka. Obecně platí, že čím vyšší hmotnost, tím je lepší tvrdší matrace. Důležitým aspektem je také to, jak zákazník spí. Pokud spíte spíše na boku, hodí se pro Vás měkčí matrace, pokud spíte více na zádech či břiše, zvolte spíše tvrdší typ matrace.

Mezi nejměkčí matrace se řadí především ty, které jsou vyrobené z latexu či studených pěn. Jsou velmi pružné, elastické, dokonale se přizpůsobují lidskému tělu a nejlépe zabraňují vzniku proleženin. Je to tím, že protitlak na lidské tělo je zde nejmenší. Díky výše zmíněným vlastnostem si je kupují spíše ženy a doporučují se starším osobám a také lidem s bolestmi kloubů a diabetem. Středně měkké matrace se vyrábí zejména ze studených pěn, polyuretanu a do této skupiny patří také některé pružinové a sendvičové matrace. Matrace tohoto typu jsou stále velmi elastické, výborně se přizpůsobují tvaru těla a jejich velkou výhodou je, že udržují páteř v rovině. Díky těmto vlastnostem je užívá široká škála zákazníků různého věku bez specifických potřeb. Tyto matrace jsou určeny pro váhové kategorie do 130kg.

Mezi středně tvrdé matrace patří matrace sendvičové, pružinové a profilované. U některých z nich je navíc použita polyuretanová pěna vyšší tuhosti či kokosové vlákno. Tento typ tvrdosti u matrací preferují spíše muži, zákazníci s vyšší hmotností a také mladí lidé. Tento typ je vyloženě nevhodný pro zákazníky se sklony k tvorbě otlačenin a pro pacienty s diabetem. Extra tvrdé matrace jsou vyrobeny z extra odolné polyuretanové pěny. Tento typ matrací výborně drží páteř v rovině a zároveň napomáhá prokrvování pokožky. Preferují ji zejména muži a zákazníci s vyšší hmotností. Jednou z možných variant, pokud si nejste jisti, jakou tvrdost matrace zakoupit, je matrace dvojí tvrdosti. Obrácením matrace tedy můžete velmi lehce změnit tvrdost matrace. Tento typ matrací se hodí například do manželské postele či pro návštěvy, kdy obrácením zvolíte tvrdost matrace dle aktuální potřeby.

Dalším velmi důležitým aspektem je typ matrace. Existuje jich dnes spousta druhů. Od nejoblíbenějších matrací z pěnových materiálů, kam řadíme vysoce elastické (takzvané líné pěny), přes pěny polyuretanové, HR pěny až po pěny studené a přírodní. Všechny se liší použitým materiálem a svými vlastnostmi. Další velmi oblíbené jsou matrace latexové, sendvičové, pružinové a taštičkové či jejich kombinace.

Poměrně neznámými matracemi jsou matrace gelové a lamelové. Každý z výše zmíněných typů matrací má své výhody a zároveň nevýhody. Každému z nás bude vyhovovat něco jiného, a tudíž je i zde nutné k výběru přistoupit individuálně. Nevhodnější typ matrace je pro každého z nás ten, který tělu poskytne optimální podporu a je pocitově nejpohodlnější. Jedině tak bude náš spánek kvalitní a druhý den se budeme cítit odpočinutí, a nebudou nás bolet záda. Stejně důležité jak typ či tvrdost matrace, jsou také parametry matrace, zejména její délka. Délka by měla být vždy minimálně o 25cm delší, než je výška uživatele. Šířka matrace se doporučuje alespoň 90cm pro jedno lůžko. Standardní rozměry jsou tedy 90x200cm, nicméně je možné si nechat vyrobit matraci na zakázku. Toho využívají zejména lidé vyššího vzrůstu či vyšší hmotnosti.

Pokud totiž vyberete správně, Váš spánek nebude ničím narušen a druhý den se budete cítit příjemně odpočatí. Proto i vyšší pořizovací cena matrace se Vám bohatě vrátí.